ŠAF

ŠAF Čakovec - prvih 50 godina

Započela je slavljenička 50. godina ŠAF-a! Nizom radionica za djecu (27. i 28. 2. - izrada lutaka za animaciju, GIF animacije, izrada zootropa) u prostorima ŠAF-a Čakovec mlađi su se šafovci upoznali s raznim animacijskim tehnikama, a koje trenutno ne koriste u svojoj produkciji.
Na sam rođendan, 28.2. Centar za kulturu Čakovec projicirao je filmove, po prvi puta i na velikom digitalnom displayu na pročelju zgrade i to cijeli dan, obzirom na školske praznike.
Obilježavanje će se nastaviti u u nedjelju 2.3. tradicionalnim, rođendanskim planinarsko-pješačkim pohodom po Gornjem Međimurju za pedesetak članova i prijatelja ŠAF-a.
Već u ponedjeljak, 3.3. u 10 sati, u sklopu otvorenja međunarodne Revije filmova za djecu u čakovečkom Centru za kulturu predstavit će se retrospektivna projekcija filmova ŠAF-a s gostovanjem nekoliko autora (Milivoj Kuhar, Keti Tropša, Gabriela Krznar). Programi će se nastaviti i tijekom godine prigodnim retrospektivama, malim radionicama, dvjema velikim izložbama, Internacionalnom filmskom radionicom te izdavanjem monografije.
Iz časopisa Cooltura prenosimo i tekst povodom 50. rođendana:

"Kratka povijest šafovaca - ljubitelja iluzije života

Ideja svestranog i nadasve znatiželjnog kreativca Ede Lukmana, da se 28. veljače te davne 1975. godine bez pedagoškog iskustva otisne u svijet dječjeg filmskog stvaralaštva i to onog animacijskog, pokazala se odličnom. Pronašavši u čakovečkoj Knjižnici (zgrada današnjeg Doma sindikata) svoj prvi dom, a u direktorici Knjižnice Miri Kermek Sredanović najveću podršku, ŠAF se već prve godine uspješno predstavio svojim filmovima čakovečkoj, ali i ostaloj hrvatskoj publici, te struci u polju dječjeg filmskog stvaralaštva bivajući nagrađen i prepoznat kao novost, osvježenje i pojava koja pomiče granice dječjih mogućnosti u sferi filmskog stvaralaštva. Uspješno stvaralaštvo i rad s djecom nastavilo se i međunarodnim nagradama te priznanjima kulturne scene, na republičkoj i državnoj razini.

Početkom osamdesetih godina 20. stoljeća, prelaskom u Centar za kulturu Čakovec u kome djeluje i danas, ŠAF i šafovci povezali su Čakovec sa svjetskom animacijskom scenom, posebice onom umjetničkom. Još se i danas pamti dolazak u Čakovec slavnih disneyevaca Ollija Johnstona i Franka Thomasa (autora animirane Snjeguljice, Pinoccia te poznate knjige o animaciji – „Illusion of life – Iluzija života”). Domaćini čak 7 državnih revija dječjeg filmskog stvaralaštva, 30 internacionalnih filmskih radionica, brojnih izložbi, tribina, projekcija, retrospektiva umjetnika u polju animacije, stripa, filma, filmske publicistike, organizatori i provoditelji radionica u zemlji i svijetu, suradnici u kreiranju nastavnih materijala posebice u digitalnoj eri – dokaz je to simbioze voditelja i djece uz podršku prvenstveno grada u kome je ŠAF rastao i odrastao - Čakovca.
ŠAF je producirao 373 animirana filma redovne produkcije i nekoliko stotina radioničkih te je dobitnik 360 nagrada. Gotovo svake godine šafovci (a u redovnom, godišnjem radu izmijenilo ih se njih 900) su državni prvaci u kategoriji dječje animacije.

Odrasli šafovci, voditelji i članovi sudjelovali su u izradi i profesionalnih te namjenskih filmova, festivalskih trailera, crtanih dijelova za igrane filmove te kazališne predstave.
Zahvaljujući ŠAF-u pokrenut je velik broj drugih filmskih, a posebice studija za produkciju dječjih animiranih filmova, a on sam ostaje drugi najdugovječniji studio dječjeg animiranog filma na svijetu.
Uz voditelje i tajnike ŠAF-a, Edu Lukmana (aktivan od 1975. - 2014.) i Jasminku Bijelić Ljubić (1998. - danas), te stručnu suradnicu Dinu Nedeljko, u neposrednom radu na ŠAF-a sudjelovali su i: Spomenka Švenda, Irma Vrana, Monika Vrtarić-Vuk, Tina Novak, Majda Horvat, Maja Škara, Marina Braović Hajdarović, Marina Posavec, Jelena Dokleja, Matea Barić, Monika Horvat i Sven Tomašić."