ŠAF

S tradicijom održavanja od 1986. godine, najstarija hrvatska radionica animiranog filma, ona u organizaciji čakovečke Škole animiranog filma (ŠAF Čakovec) svoje je 30. izdanje imala od 23.6.-30.6.2024., uz goste iz Švedske, Poljske, Mađarske i Hrvatske. Ovogodišnji voditelji bili su dr.sc. Midhat Ajanović (Švedska/BiH), nagrađivani autor i redatelj dr.sc. Geza M. Toth. (Mađarska), obojica sveučilišni profesori, ali i animatori, karikaturisti, glazbenici, pisci te karikaturist Damir Novak (Hrvatska).
U jednotjednom su radu u prostorima ŠAF-a djeci i mladima iz Hrvatske i Poljske demonstrirali svoj pristup animiranom filmu te u suradnji s njima realizirali dva kratka animirana filma i šumove za iste, a grupa g. Totha napravila je i autorsku glazbu.
Uz glavne radionice održana je i radionica karikatura člana Hrvatskog društva karikaturista, umjetnika Damira Novaka. Sveukupno je u radu radionice sudjelovalo 22 djece i dvije odrasle osobe.
Otvorena je i izložba karikatura Midhata Ajanovića pod nazivom (Kul)tura karikatura. Otvorenje je bilo 27.6. u 19 sati u Galeriji Centra za kulturu Čakovec, a izložbu je moguće razgledati do 1.9.2024. Izložba i programi radionice bili su dio manifestacije Čakovečkog ljeta te su se realizirali u suradnji s Centrom za kulturu Čakovec.

Ovogodišnja produkcija ŠAF-ovih filmova brojila je 34 kratkih, animiranih filmova raznih tematika. Ovo je svojevrsni rekord u produkciji animiranih filmova djece i mladih od 7-19 godina - njih 70 redovnih polaznika programa ŠAF-a, u ovoj je školskog godini u prosjeku uložilo 30-70 sati rada u kratke animirane filmove od kojih je dio već prijavljen za selekciju na domaće i strane filmske festivale.

Svečana završna produkcija ŠAF-ovih filmova te filmova s radionice bila je 29.6. u 18 sati u dvorani CZK Čakovec uz tristotinjak gostiju, roditelja i djece.
Ulaz na sve programe bio je besplatan, a sufinancirali su ih HAVC, Grad Čakovec te ŠAF.

Program:

Filmske radionice:
prostori ŠAF-a Čakovec

24.6.-29.6. 2024.
9:30-12:30
14:30 - 17:00

Voditelji: Midhat Ajanović, Geza M. Toth.

Radionica karikatura
prostori ŠAF-a Čakovec
25.6. 2024.
17-19 sati
voditelj: Damir Novak

Izložba:

Midhat Ajanović: (Kul)tura karikatura

Galerija CZK Čakovec

27.6.-1.9.2024.
Otvorenje: 27.6. u 19 sati

Svečana projekcija filmova s radionice i godišnja produkcija ŠAF-a Čakovec

Dvorana Centra za kulturu Čakovec

29.6.2024. u 18 sati

Ovogodišnja Internacionalna filmska radionica održat će se od 25.6.-2.7. u prostorima ŠAF-a. Voditelji radionice bit će Maxim Epstein i Karina Hananeia iz Izraela. Gosti će nam doći iz Portugala, s festivala Cao Amarelo dolazi direktor festivala Daniel Fulgencio Silva, a djeca dolaze iz Hrvatske i Italije. Osim radionice, organiziramo i dvije lijepe izložbe: međunarodnu izložbu crteža djece na temu redizajna ŠAFkija (Dječja knjižnica, otvorenje 26.6. u 17 sati) te veliku izložbu ilustracija Hane Tintor (CZK Čakovec, 29.6. u 19 sati).
Radionicu sufinanciraju Grad Čakovec, Hrvatski audiovizualni centar i ŠAF Čakovec.

28. Izdanje IFR-a održano je od 26.6.-3.7. u Školi animiranog filma Čakovec i prostorima Male scene Vinko Lisjak.

Stigla su djeca iz Zagreba, te voditelj Radostina Neykova iz Bugarske i Stanislav Novak iz Hrvatske. Radilo se u dvije grupe, animacijska i glazbena. Animatori su kolažirali stare fotografije Čakovca te ih uređivali bojicama, flomasterima i pastelama stvarajući neke nove vizure grada.

Druga grupa djece pod vodstvom Stanislava Novaka napravla je glazbenu kulisu za spomenuti film grupe animatora. Koristili su zanimljive predmete, čaše s vodom, zvečke, bas gitaru, Boomwhackers tube te su glazbeno stvaralaštvo doveli do razine u kojem se rjeđe imaju prilike okušati.

Osim radioničkog dijela, u četvrtak 30.6. bilo je upriličeno otvorenje izložbe fotografija Katice Šarić, autorice iz Zagreba, s malim doprinosom i iznenađenjem od strane šafovaca. Realiziran je animirani film od 4 minute, naziva "Dobrodošli u Čakovec", a koji je s godišnjom produkcijom prikazan u subotu, 2.7. u CZK Čakovec, kao dio manifestacije Ljetnog kulturanja.

U Čakovcu je, već tradicionalno, u periodu 20. – 27.6.2021. godine održana 27. internacionalna filmska radionica koja se odvijala u prostorima ŠAF-a te Male scene “Vinko Lisjak” Centra za kulturu. Ovogodišnja radionica sastojala se od dva dijela – animacijskog i glazbenog. Voditeljica animacijskog dijela bila je poznata hrvatsko-nizozemska stripašica i animatorica Helena Klakočar Vukšić dok je voditelj glazbenog dijela bio poznati hrvatski glazbenik i glumac Mladen Klarić. U glazbenom dijelu je kao suradnik sudjelovao i Sven Tomašić koji je osim tehničkog dijela bio zaslužan i za foto i video dokumentaciju cijele radionice. Na radionici su sudjelovala djeca iz Križevaca, Varaždina, Zagreba, Hvara te iz Međimurske županije.

Produkt animacijskog dijela radionice je trominutni crtani film nazvan “Ksenia” koji se temelji na grčkom mitu o Filemonu i Baukidi, a mit govori o tzv. Velikom potopu. U glazbenom dijelu oformljen je amaterski, dječji band koji je autor slakdbe od četiri dijela za crtani film “Ksenia”. Osim glazbe za crtani film, band je autor i uvodne i odjavne špice ŠAF-ove godišnje projekcije. Uglazbljeni crtani film “Ksenia” bio je prikazan na spomenutoj ŠAF-ovoj godišnjoj projekciji 26.6.2021. u Centru za kulturu.

Od 15. do 22. lipnja 2008. godine u prostorijama ŠAF-a i Centra za kulturu, održana je 15. internacionalna filmska radionica, u kojoj je ovaj put sudjelovalo osamnaestoro djece iz Pregrade, Zaprešića, Dubrave, Varaždina, Čakovca i Totszerdahelya (Mađarska). Radionica je organizirana u suradnji i financijsku pomoć Grada Čakovca, Međimurske Županije i Hrvatskog filmskog saveza.

Voditeljice radionice bile su Sarah Klein iz Amerike i Ekaterina Mikhaylova iz Rusije, koje su djeci prenjele svoja iskustva i osobni stil rada u animaciji, te im pomogle da realiziraju dva kratka animirana filma.
Grupa koja je radila sa Sarom Klein, realizirala je trominutni animirani film nazvan LAKU NOĆ, NEK TE BUHE GRIZU CIJELU NOĆ. Film je rađen u tehnici kolaž animacije, tehnici koj se ne koristi jako često i zahtjeva određeno animacijsko iskustvo (naročito kod snimanja). Iako je to za većinu djece bio prvi susret s kolaž animacijom, oni su je uz pomoć voditeljice uspješno savladali…

Još složenijom animacijskom tehnikom bavila se je grupa Ekaterine Mikhaylove. Oni su za svega pet dana uspjeli napraviti scenografiju i ostvariti kratki lutka film ŠETNJA. Voditeljica je za tu prigodu donijela dvije profesionalno izrađene lutke (iz njenog filma prikazanog na završnoj projekciji) i originalni “kostur” koji su djeca koristila za kreiranje lavnog lika, što je puno pomoglo djeci da naprave vrlo kvalitetnu animaciju lutki.

Oba filma prikazana su na završnoj projekciji koja je održana u subotu, 21. lipnja u dvorani Centra za lulturu, gdje su predstavljeni i filmovi voditeljica radionice i godišnja produkcija ŠAF-a.
Već po običaju, petak je bio rezerviran za izlet u Sv. Martin na Muri (seoski turizam Goričanec i posjet starom mlinu na Muri, te kupanje u Toplicama sv. Martin.

Ovogodišnja, 16. Internacionalna radionica animiranog filma održana je od 22.do 28. lipnja u prostorijama Škole animiranog filma i Centra za kulturu.

Radionica se koncepcijski nije bitno razlikovala od prethodnih, pa je tako ŠAF i ove godine ugostio dva voditelja: Nedeljka Dragića, proslavljenog hrvatskog animatora s trenutnim prebivalištem u Münchenu, te američku animatoricu i eksperimentalnu umjetnicu Deannu Morse. Voditeljima se pridružilo dvadesetoro djece iz Splita, Rijeke, Novigrada, Oštarija, Osijeka, Zagreba, Varaždina, Čakovca i Slovačke (Bratislava), koji su u petodnevnom radu ostvarili dva animirana filma: SPORO BRZO ILI BRZO SPORO rađenog u tehnici kolaža, crteža na papiru te piksilacije pod vodstvom gđe Morse, te crtani film BIT ĆE BOLJE pod vodstvom g. Dragića.

Ove je godine rad radionice pratilo i nekoliko voditelja i autora animiranih filmova iz raznih zemalja: Sarah Khalili iz Irana, Annetta Zucchi iz Ateliera Vagabond iz Francuske, Branka Radetić, voditeljica iz Splita i Zuzana Homolova mentorica djece iz Osnovne umjetničke škole L. Rajtera u Bratislavi, a posebno nas je obradovao posjet gospođe Nicole Salomon iz Francuske, koja je na povratku s festivala u Kecskemetu dva dana provela s nama.

Može se reći da ni kišoviti tjedan nije demotivirao sudionike kao ni pokvario zaista ugodnu atmosferu među djecom i voditeljima. Oni su, osim cjelodnevnog rada na filmovima, mogli razgledati zanimljivu izložbu crteža Nedeljka Dragića u CZK, te premijeru nove predstave kazališne družine Pinkleci “Mali čarobnjak”.

Svi sudionici Radionice na kraju su radnog tjedna nagrađeni izletom u toplice Sv. Martin i okolicu, a završne radove pokazali su publici posljednje večeri na projekciji u Centru za kulturu, održane u okviru programa “Ljeto u Čakovcu”.

Pritom je predstavljena i ovogodišnja ŠAF-ova produkcija, film gđe. Zuzane Homolove, koja je održala i mini koncert na gitari, te autorski filmovi voditelja radionice Deanne Morse i Nedeljka Dragića.

17. internacionalna radionica animiranog filma održana je od 20. do 27. lipnja 2010. u prostorijama Škole animiranog filma i Centra za kulturu Čakovec i protekla je u znaku obilježavanja 35. obljetnice ŠAF-a.
U radionici je ove godine sudjelovalo ukupno 23 učenika u dobi od 10 do 17 godina iz Njemačke, Velike Britanije i Hrvatske (Zagreb, Split, Mursko Središće i Čakovec)

U dogovoru i uz stručnu pomoć s voditeljicama radionice An Vrombaut, autoricom animiranih filmova i ilustratoricom dječjih slikovnica iz Velike Britanije i Isabelle Favez, mladom i međunarodno priznatom autoricom animiranih filmova iz Švicarske, učenici su ostvarili dva kratka animirana filma u tehnikama animacije crteža i kolaža, oba na temu 35. godina ŠAF-a i likovnih elemenata s obljetničkog plakata. Filmovi TAJANSTVENI BRKOVI i PRIČE IZ ŠEŠIRA bili su prikazani čakovečkoj publici na završnoj projekciji, kada su mladim autorima bile podijeljene i diplome za uspješno sudjelovanje na radionici. Na kraju programa prikazani su i filmovi voditeljica An Vrombaut i Isabelle Favez.

Za vrijeme trajanja radionice u izložbenom prostoru Centra za kulturu bila je postavljena izložba ilustracija An Vrombaut. U petak, 25. lipnja organiziran je izlet na Muru i kupanje u toplicama Sv. Martin.

18. Internacionalna filmska radionica održana je od 19. do 26. lipnja u prostorijama Škole animiranog filma i Centra za kulturu Čakovec.

Voditeljice radionice ove su godine bile međunarodno priznate autorice animiranih filmova Oxana Cherkasova iz Rusije i Ana Hušman iz Hrvatske, uz čiju je pomoć dvadesetoro učenika iz Dubrovnika, Šibenika, Pule, Varaždina, Turčišća, Dekanovca i Čakovca, ostvarilo svoje prve animacijske pokušaje.
Grupa koja je radila s Anom Hušman realizirala je film PAPIROLOGIJA, rađen u tehnici animacije objekata, a grupa pod vodstvom Oxane Cherkasove napravila je devet malih glazbenih spotova, u tehnici animacije kolaža i crteža na papiru. Ukupna dužina ostvarenih filmova je oko sedam minuta.
Filmovi su bili prikazani na završnoj projekciji, u subotu 25. lipnja, zajedno s novim filmovima ŠAF-a i filmovima voditeljica.

Loše vrijeme donekle je pokvarilo planirani izlet na rijeku Muru, međutim kupanje u toplicama Sv. Martin popravilo je dojam.

Osim voditeljica radionice, ove su godine s nama bili Bordo i Vesna Dovniković, Danijel Šuljić, te gosti iz Francuske, Marina Feodoroff i Emmanuel Hee (voditelj radionice 1990. godine.

19. Internacionalna filmska radionica u Čakovcu, održana je od 17. do 24. lipnja u organizaciji ŠAF-a Čakovec, uz financijsku pomoć Hrvatskog filmskog saveza i Grada Čakovca.
U radu radionice sudjelovalo je 22 djece i mladih iz Osijeka, Valpova, Vukovara, Čakovca i Domašinca te djecu i voditeljicu iz češkog grada Plzena s kojim ŠAF surađuje na polju dječje animacije (radionice, Festival animiranih filmova djece, problematika originalnog dječjeg stvaralaštva, promocija Škole medijske kulture u Češkoj).

Voditeljice radionice bile su iskusne animatorice Lena Chernova iz Rusije te Eszter Szoboszlay iz Mađarske. U jednoj od najugodnijih atmosfera do sada, djeca i mladi su uz druženje upoznali tehnike kolaž i crtane animacije te izradili dva šarmantna kratka animirana filma: ROĐENDAN ČUDOVIŠTA, (animacija crteža na papiru) i DOBRODOŠLI U U ČUDESNU ULICU (stop animacija i kolaž), ukupnog trajanja 5 minuta.

Sudionicima i posjetiteljima Centra za kulturu bila je postavljena zanimljiva izložba crteža i fotografija iz filmova animacijskog studija u Kecskemetu (Mađarska), inače gradu u kojem se održava poznati mađarski nacionalni festival animiranih filmova.

Dan relaksacije nakon napornog cjelodnevnog (i cjelotjednog) rada na filmovima uključio je posjetu toplicama Sveti Martin čemu su se djeca posebno razveselila.
Svečana projekcija bila je vrlo zanimljiva, s pregrštom animiranih filmova. U solidno popunjenoj dvorani posjetitelji i gosti pogledali su filmove voditeljica radionice, filmove s radionice te čak 37 animiranih filmova iz ovogodišnje ŠAF-ove produkcije od kojih je 9 prijavljenih na 50. reviju dječjeg filmskog i videostvaralaštva.

Jubilarna, 20. Internacionalna filmska radionica uspješno je održana od 23. do 30. lipnja u prostorijama Škole animiranog filma i Centra za kulturu Čakovec.

U radionici je sudjelovalo 21 dijete u dobi od 10 -16 godina iz Murskog Središća, Čakovca, Ivanovca, Bjelovara, Zagreba, Šipanske Luke i Dubrovnika. Osim njih u radionici je sudjelovala i studentica Ashley Cote sa Harvarda, trenutno na studenskoj razmjeni u Hrvatskoj. Polovica djece imala su iskustva s animacijom i uglavnom su svi nagrađivani su za svoje radove na državnoj Reviji te nekim međunarodnim festivalima.

Voditelji radionice bili su istaknuti profesionalni animatori s iskustvom u radu sa studentima i djecom:  Sara Khalili (Iran), animatorica, grafičarka, predavačica na Umjetničkom univerzitetu u Teheranu, te José Miguel Ribeiro (Portugal), nagrađivani autor animiranih filmova, serijala za djecu, uže specijalizacije za lutka film.

U zajedničkom jednotjednom radu ostvarena su 2 filma : I AM WHO I AM / JA SAM TKO SAM, u grupi Sare Khalili, u trajanju od 4 minute (animacija crteža na papiru), te COFFEE BAR u tehnici lutaka od kartona u grupi Jose Miguela Ribeira, u trajanju od 2 minute.
Filmovi su prikazani na završnoj projekciji u dvorani Centra za kulturu, zajedno s filmovima voditelja radionice te novom produkcijom ŠAF-a (dvadesetak kratkih vježbi i 5 većih filmova).

Gosti radionice bili su: Nicole Salomon iz Francuske, legenda svjetskog udruženja animatora, suosnivačica najvećeg animacijskog festivala na svijetu u Annecyju, osnivačica i dugogodišnja voditeljica studija AAA , francuska publicistkinja Marina Feodoroff,  gđa Vera Robić-Škarica iz Hrvatskog filmskog saveza, Višnja Biti (Hrvatski radio), Duško Popović, novinar te Margit Antauer, dugogodišnja direktorica Animafesta.
Kao pratnja djeci sudjelovali su Miro Bronzić (Ljetna škola filma Šipan) te Lucijana Pendo (udruga za promicanje medijske kulture “Luža”, Dubrovnik) uz dvodnevni posjet bjelovarskog voditelja Gorana – Krune Kukolja.

U izložbenom prostoru mogla se pogledati prigodna izložba o 20 internacionalnih radionica koju je pripremila kustosica Petra Vidović. Takav slikovno-pisani dokument zaista je fascinantan, i u broju djece koja su bila sudionici na radionici kao i u broju respektabilnih imena svjetske profesionalne animacije koja su pohodila Čakovec, nerijetko i više puta i pronijela glas o ovoj radionici kao specifičnoj što se tiče organizacije i atmosfere širom svijeta.
Svi sudionici i gosti radionice proveli su jedan ugodan dan na već tradicionalnom izletu na rijeku Muru te kupanju u toplicama Sveti Martin.

Ovogodišnja 21. internacionalna filmska radionica okupila je djecu u dobi od 10 do 14 godina iz Zagreba, Zaprešića, Krapinskih Toplica, Zlatara, Oroslavlja, Belice i Čakovca te dvoje djece iz SAD-a. Kao gosti radionici su se pridružili Jennifer Potter, John Morrison, Sarah Klein i David Kwan iz San Francisca, ljubitelji i promotori ŠAF-ovih filmova u Sjedinjenim Američkim Državama. U kratki posjet ŠAF-u i ovogodišnjoj radionici došla je i francuska ambasadorica u Zagrebu, Nj. E. Michele Boccoz s pratnjom te delegacija Grada i Županije. Povod je bio dodjela medalje reda Akademske palme, stupnja viteza Edi Lukmanu u Starom gradu u Čakovcu.

Radionicu piksilacije i animacije objekata vodili su Boris Šima i Joanna Kozuch, animatori iz Slovačke. Djeca su naučila kako kamerom mogu oživjeti različite predmete te kako i ljudi mogu biti animirani poput lutaka tehnikom piksilacije. Odgledali su filmove A CHAIRY TALE Normana McLarena i TODAY IS MY FIRST DATE Borisa Šime te otkrili različite mogućnosti kreativnog stvaranja koje pružaju spomenute tehnike animacije. Crtali su, oblikovali od papira i pripremali rekvizite. Odradili su probne animacije. Na kraju radionice ostvarili su četiri kratka filma: LUDA MATURA, RECIKLIRANJE, NA PUČINI, i GOOL!. Animacije su snimljene u novim, iako još nedovršenim, prostorima ŠAF-a te u Perivoju Zrinskih. Brigu o djeci vodila je učiteljica Nevenka Šušljek iz Osnovne škole Ante Kovačića iz Zlatara. Ugodnu atmosferu radionice dodatno je uveseljavala trogodišnja Mila, kći voditelja radionice.

U malo “ozbiljnijoj” atmosferi švedski je voditelj s dugogodišnjim stažom u produkciji animiranih filmova Uzi Geffenblad s desetak djece iz Hrvatske te dvoje iz SAD-a odlučio upotrijebiti njihove ideje na temu “razmišljanje” u tehnici kolaža. Iako se činilo da je to tehnika o kojoj “svi znaju sve”, Uzi je na jednostavnim primjerima prvo pokazao koje su sve mogućnosti rješavanja čak i jednostavnih animacijskih zadataka, poput animacije “balončića za razmišljanje”. Ostvaren je trominutni film naziva THINKING.
Osim ovih aktivnosti, John Morrison, gost iz San Francisca održao je i predavanje o pisanju filmske kritike za mlade. Za predavanje se tražilo mjesto više, a g. Morrison je uz prezentaciju svog stila pisanja i filmskog ukusa, odao nekoliko tajni koje filmsku kritiku čine zanimljivu publici. Ovom prigodom susreo se s Tonijem Zadravcem, čijim je filmom VODA prije desetak godina započela suradnja s Mill Valley film festivalom, a čijim dječjem izdanjem koordinira g. Morrison. Njemu je na završnoj projekciji dodijeljeno i posebno priznanje za desetgodišnju suradnju i promociju ŠAF-ovog dječjeg filmskog stvaralaštva u SAD-u.

Petak je bio rezerviran za izlet na rijeku Muru te u toplice Sv. Martin. Na tradicionalnoj završnoj projekciji Internacionalne filmske radionice, 28. lipnja u dvorani CZK-a prikazani su odlični filmovi ovogodišnjih voditelja (CHITTE HO!/UHVATI GA!, te APRICOTS/MARELICE). Njima su slijedili filmovi realizirani na 21. IFR te dodjela diploma djeci-sudionicima, a zatim i ono što je većina čakovečke publike i nestrpljivo čekala – nova produkcija sedamdesetak ovogodišnjih polaznika ŠAF-a. Vjerojatno najveća produkcija ikad, predstavila se s četrdesetak minuta animacije. Osim simpatičnih, ali zanatski dobro odrađenih malih filmova djece-početnika punih kreativnih rješenja (preko 20 filmova u trajanju od 11 minuta), prikazani su i “ozbiljniji”, što znači idejno razrađeniji i duži filmovi, uglavnom rezultat timskog rada. Tako smo vidjeli filmove: MALCI, KOKOSOVE AVANTURE, MONSTER HOTEL, DAN ZA PET, REPREZENTACIJA GALAKSIJE, LOV NA LOPOVE, IGRAČ, BLIZANKE, ZVIJEZDA, ŠUMA, ZLATNA GUSKA i MAČAK U ČIZMI. Dio ovih filmova prijavljen je na 52. dječju reviju hrvatskog filmskog stvaralaštva kojoj će krajem rujna jedan od domaćina biti i Čakovec.

22. Internacionalna filmska radionica održana je od 21. do 28. lipnja 2015. Na njoj su sudjelovala 22 polaznika iz Rumunjske, SAD-a, Velike Britanije, Zaprešića, Koprivnice, Belice i Čakovca. Voditeljice su bile Emma Calder iz Velike Britanije i Zsuzsanna Szabó iz Mađarske. Kao gosti, na radionici su bili John Morrison i Grace Angel iz SAD-a, Ramona Ciurean i Livio Hosu iz Rumunjske te Karmen Bardek iz Koprivnice.

Tijekom cijelog trajanja radionice obje grupe surađivale su i bile međusobno povezane. Za razbijanje leda, u ponedjeljak su voditeljice sudionike povele u Stari grad Zrinskih i upoznale ih s tehnikom piksilacije. Nakon što su se svi pobliže upoznali i opustili, uslijedio je povratak u prostore ŠAF-a i ozbiljnije planiranje ideja i filmova. Svatko od polaznika iz šešira je izvukao po dva papirića s pojmovima koji su ujedno postali tema dijela filma na kojem je radio ostatak tjedna. Polaznici su sami birali tehniku u kojoj će animirati svoju priču, a velika većina se odlučila na kolaž ili pak crtani film. Bilo je tu svakojakih kombinacija: od plavih nojeva, hihotavih paukova do bradatih radija i party beba. Kako je cijela priča zapravo krenula iz šešira, cjelokupni uradak nazvan je FILMOVI IZ ŠEŠIRA, a koncipiran je kao niz animacija.
U utorak, nakon cjelodnevnog rada na filmovima, voditeljica Emma Calder otvorila je izložbu svojih radova u izložbenom prostoru Centra za kulturu. Kao poznata ilustratorica i animatorica, predstavila je svoje najbolje radove, a svi okupljeni imali su prilike odgledati neke od njezinih filmova: KRALJIČIN SAMOSTAN i MADAME POTATOE. Usput je ispričala nekoliko anegdota o samom nastanku pojedinih ilustracija i filmova, a posjetitelje je najviše iznenadila tehnika otiska krumpirom u kojoj je izrađen film MADAME POTATOE.

Nakon isključivo radne atmosfere u srijedu, u četvrtak navečer na rasporedu se našao animirani film DJEČAK I SVIJET. U projekcijskoj dvorani Centra za kulturu tako se prikazao pobjednik ovogodišnjeg Animafesta u kategoriji dugometražnog animiranog filma. Svojim šarenim bojama i dinamičnom pričom bez govora oduševio je sve gledatelje među kojima su bili i polaznici radionice.
Petak je već tradicionalno rezerviran za izlet na kojem nakon posjeta Mlinu na Muri i kratke šetnje slijedi najveća zabava: kupanje u toplicama Sveti Martin.

Subotnje jutro obilježila je montaža i finalizacija radioničkog filma. Na poslijepodnevnom programu u dvorani Centra za kulturu kratkom retrospektivnom projekcijom obilježen je 40. rođendan ŠAF-a, a tom prigodom prikazani su ŠAF-ovi filmovi BEBA, BALADA O DAMI I OBLAKU i ZIKS ZIKS. Nakon toga uslijedila je projekcija ovogodišnjeg radioničkog uratka FILMOVI IZ ŠEŠIRA, a svi sudionici dobili su priznanja koja su im uručile voditeljice radionice. Program je završio prikazom bogate ovogodišnje ŠAF-ove produkcije.

Škola animiranog filma Čakovec organizirala je, pod pokroviteljstvom Grada Čakovca i Hrvatskog audiovizualnog centra, 23. Internacionalnu filmsku radionicu koja se odžala u terminu od 19. do 26. lipnja 2016. Radionicu su vodile dvije mlade renomirane animatorice Aline Quertain iz Belgije i Natalia Chernysheva iz Rusije. Sudionici radionice bila su djeca iz Banja Luke, Dubrovnika, Zagreba, Velikog Trgovišća, Strahoninca i Čakovca. Gosti radionice bili su Luciana Pendo iz udruge “Luža” iz Dubrovnika i Predrag Solomun, filmski montažer i umjetnički direktor Međunarodnog festivala animiranog filma iz Banja Luke.

Prvog radnog dana voditeljice su se predstavile autorskim filmovima, nakon čega su se djeca podijelila u dvije radne skupine. Radionicu animacije lutaka od kolaža vodila je Aline Quertain. Aline je djecu upoznala s izradom i animacijom lutaka. Djeca su osmislila i nacrtala vlastite likove na papiru koje je bilo potrebno pretvoriti u lutke spremne za animaciju. Otkrila im je različite načine spajanja dijelova lutaka te ih naučila kako lutke mogu oživjeti pomoću kamere. Izradili su zajedničku knjigu snimanja prema kojoj su vrlo organizirano snimali pojedinačne scene. Ostvarili su dvominutni animirani film “Party animals”. Natalia Chernysheva upoznala je djecu s klasičnom animacijom. Djeca su naučila kako pokrenuti vlastite nacrtane likove. Crtali su najprije svaku fazu pokreta pojedinog lika na papiru, nakon čega su njihovi crteži preneseni u računalo. Rad na računalu uključivao je bojanje likova i pozadina, animaciju te montažu slike i zvuka. Ostvarili su trominutni animairani film “Secret of Galaxy”. Filmovi su prikazani 25. lipnja 2016. u kino dvorani Centra za kulturu Čakovec.

Petkom su se sudionici radionice družili na tradicionalnom izletu na Muru. Posjetili su najsjeverniju točku Republike Hrvatske gdje se nalazi i prototip starog drvenog mlina na rijeci Muri. Zanimljiva je bila vožnja skelom na drugu stranu obale Mure. Na kraju su se djeca osviježila i uživala u Toplicama Sv. Martin.
U sklopu 23. Internacionalne radionice, u izložbenom dijelu Centra za kulturu postavljena je izložba “Crtež, strip i film” Krešimira Zimonića i Matije Psačića. Izložba je postavljena u suradnji platforme Edit Comics, CZK Čakovec i ŠAF-a.

U Čakovcu je od 23.-30.06. održana 26. Internacionalna filmska radionica na kojoj su sudjelovala djeca iz Hrvatske (Varaždin, Čakovec, Lasinja, Sv. Petar Orehovec, Sisak) i inozemstva (Grčka, Portugal). Voditelji su bili Tianlin Xu, dokumentaristica iz Kine i Božidar Trkulja, lutka-animator iz Zagreba. U jednotjednom su radu uspjeli s 22 djece napraviti dva filma: animirano-dokumentarni film TKO JE PRISKA?, o čakovečkoj akademskoj slikarici Priski Kulčar, te lutka-film IPOPU BAR.

Na završnoj su projekciji pred punom dvoranom Centra za kulturu Čakovec prikazani radionički filmovi, film “Posljednji izazov”, B. Trkulje te ovogodišnja produkcija Škole animiranog filma Čakovec. Produkcija broji 16 filmova, od toga čak dva animirana glazbena spota, a filmovi su rađeni u raznim animacijskim tehnikama tijekom jedne školske godine.

Osim radioničkih programa, u Izložbenom salonu Centra za kulturu Čakovec, postavljena je i izložba lutaka i scenografije iz filma “Posljednji izazov” Božidara Trkulje, koja se može razgledati do kraja kolovoza.

25. Internacionalna filmska radionica održana je u ŠAF-u, u Centru za kulturu Čakovec od 24.06. do 01.07.2018. godine.

Voditelji radionica bili su Marie Juin iz Francuske i Tomáš Danay iz Slovačke. Osim njih, prisutna je bila i voditeljica djece iz Društva „Naša djeca“ Zabok, Jana Borovčak. Ekipu od 12 djece gostiju sačinjavali su: djeca iz Slovačke u pratnji Tomáša Danaya, djeca iz Zaboka, Zagreba, Sv. Petra Orehovec te Varaždina te osmero članova Škole animiranog filma.

Djeca su bila podijeljena u 2 grupe po vlastitom izboru te su radili s po jednim od voditelja.
Tomáš Danay i njegova ekipa radili su na filmu transformacije u tehnici plastelina. Film su nazvali „Evolucija“ te je svako dijete smišljalo dio likova i pozadine. Svako dijete je svoj dio filma samostalno pod digitalnom kamerom snimilo, nakon čega je voditelj u digitalno obradio animacije te ih montirao. Osim klasičnog animiranja likova i predmeta, radila se animacija transformacije pri čemu se jedan lik „pretapa“ u drugog, te green screen tehnika u kojoj su likovi bili animirani na zelenoj pozadini a kasnije u montaži stavljeni na odgovarajuću pozadinu. Odjavne špice filma su također djeca sama izradila te animirala. Nakon što je animacijski dio bio gotov, zajedno su snimili zvuk te ga montirali.

Druga grupa radila je sa Marie Juin. Tehnika kojom su se služili bila je kombinacija kolaž, crtana i računalna animacija, a sam film su nazvali „Snovi“. Svako dijete pokušalo se prisjetiti nekog sna te ga kroz animaciju i tekst ispričati. Djeca su sama birala tehniku kojom će raditi, te su prijelazi između kadrova rađeni green screen tehnikom. I ovaj je film bio rađen direktno ispod digitalnog fotoaparata, no neki su kadrovi bili i skenirani. Kasnije je kadrove voditeljica eksportirala te spajala u montaži. Zvuk su djeca također sama snimala, svatko je od njih u kratkim rečenicama na engleskom ili na hrvatskom jeziku ispričao sadržaj svoga sna, te je kasnije u montaži zvuk obrađen te dodan filmu.

Djeci i gostima je organiziran i cjelodnevni izlet kroz Međimurje. Projekcija filmova rađenih na radionici održala su se 30.06. u kino dvorani CZK-a Čakovec, te je u publici bilo oko 300 gostiju. Osim radioničkih filmova prikazana je i nova produkcija ŠAF-a, 35 minuta početničkih animacijskih vježbi te nekoliko dužih filmova.

24. IFR održana je  od 25.06. do 02.07. u Čakovcu, a ovogodišnje voditeljice bile su dvije renomirane profesionalne animatorice, nagrađivane na festivalima animiranog filma, Yulia Aronova iz Rusije te Melanie Vialaneix iz Francuske.

Na radionici je sudjelovalo dvadesetak djece iz Krškog (Slovenija), Osijeka, Svetog Petra Orehovca, Male Subotice, Preloga i Čakovca. Oni su uz pomoć voditeljica realizirali dva kratka animirana filma, ekološki kolaž film “Power Plant” i crtani "About me" koje je čakovečka publika imala prilike vidjeti na završnoj projekciji u subotu, 1. srpnja u 18 sati u dvorani Centra za kulturu. Tom prilikom prikazni su i filmovi voditeljica radionice te godišnja produkcija ŠAF-a.

Kao iznenađenje za voditeljice, u vinariji Lovrec u okviru njihove kulturne ponude organizirana je projekcija filmova autorica i voditeljica pred 30-ak ljubitelja animacije iz Međimurja i nekoliko stranih gostiju.

Petak, 30. lipnja rezerviran je za tradicionalni piknik i kupanje u toplicama Sv. Martin te posjetu Domaćoj radinosti Horvat u Sv. Urbanu gdje su polaznici radionice vidjeli kako nastaje uporabna keramika te se okušali u izradi nekoliko tradicionalnih keramičarskih proizvoda.

Radionica je održana pod pokroviteljstvom Grada Čakovca i Hrvatskog audiovizualnog centra.